logo

مقالات مفید خود را برای ما ارسال نموده و بک لینک معتبر و رایگان دریافت نمایید.

جهت ارسال مقالات خود به این صفحه مراجعه نمایید: ارسال مقالات

Iran Top One
 

چگونه وکیل انتخاب کنیم؟

چگونه وکیل انتخاب کنیم؟

امروزه با توجه به وضعیت فرهنگی و اقتصادی کشور بیشتر افراد به نوعی با پرونده های قضایی درگیر می باشند. واضح است که همه نمی توانند بر قوانین تسلط داشته و از حقوق خود را به راحتی دفاع کنند. از آن جایی که تعداد وکلا در جامعه نیز بسیار افزایش یافته است، در نتیجه انتخاب یک وکیل مجرب و ماهر نیز بسیار دشوار شده است.

وکالت چیست؟

در معنای حقیقی وکالت به معنی واگذار کردن می باشد، در اصطلاح حقوقی به عقدی که در آن یکی از دو طرف، طرف دیگر را برای رسیدگی و انجام اموری نایب می کند، وکالت می گویند. به بیان دیگر می تواند گفت وکالت را عقدی می گویند که یکی از طرفین سمت دیگر را برای رسیدگی به اموری وکیل خود می کند. در نظر داشته باشید انعقاد عقد وکالت، بین وکیل و موکل حق و حقوقی را تکلیف می کند. در واقع بعد از عقد قراداد بین طرفین مسئولیت ها و وظایفی در نظر گرفته می شود.

در صورتی که وکیل دادگستری شرایط لازم را داشته باشد، علاوه براین که از دعوا و طرح شکایت خودداری می کند، در مسیر قانونی و درست نیز سرعت دادرسی و روشن شدن موضوعات بسیار تاثیر گذار است. بنابراین با اعتماد به وکیل ماهر و مجرب می توان به موفقیت و پیروزی یک پرونده بسیار امیدوار بود.

خصوصیات وکیل مجرب

رازدار بودن و امانت داری وکیل: وکیل باید تمامی اسرار و واقعیت های موکلین خود را محفوظ نگه دارد و تحت هیچ شرایطی آن ها را فاش نکند. بنابراین در انتخاب وکیل خوب اولین موضوعی که بعد از تخصص و مهارت وی باید در نظر بگیرید رازداری و امانت داری او می باشد.

وکیل باید صادق و واقع بین باشد: منظور از واقع بین بودن یک وکیل این است که نباید با دادن وعده های دروغین و خارج از عرف موکل خود را بیهوده امیدوار کند. پس وکیلی را می توان ماهر و خبره دانست که پیش از شروع تمامی احتمالات را صادقانه برای شما توضیح دهد، به عنوان مثال اگر احتمال پیروزی پرونده شما کم است این واقعیت را پیش از شروع به شما یادآوری کند تا شما زمان و هزینه تان را برای نتیجه ای بی حاصل هدر ندهید.

جلوگیری از بیراهه رفتن موکل: یکی دیگر از وظایف وکیل این است که موکل خود را از انتخاب اشتباه و بی راهه باز دارد، وکیل باید پروسه های غیر ضروری را نیز به موکل خود یادآور کند. به عبارتی این موضوع نیز به صداقت و درستکاری وکیل برمی گردد که زمانی که شما از او راهکاری را می خواهید تمامی واقعیت های موجود را به شما متذکر شود. دقت داشته باشید یک وکیل تحت هیچ شرایطی نباید در مقابل پرونده ای که نتیجه ندارد مبلغی را به عنوان حق الوکاله دریافت نماید، البته این امر اعتبار یک وکیل را نیز زیر سوال می برد.

ساده سازی مسائل حقوقی: وکیل دادگستری می بایست تمام سعی و تلاش خود را برای ساده تر کردن موضوعات حقوقی برای موکل خود بکند. او باید تمامی مهارت ها و فنونی را که آموخته است جهت راهنمایی و فهم بیشتر قاضی به کار گیرد، زیرا در موارد بسیاری قضات از چنین راهنمایی هایی بهره مند می گردد. در واقع یک وکیل مجرب و خوب به راحتی می تواند از این روش بر روی سیستم قاضی و قضایی تاثیر کاملا مثبتی بگذارد. البته این تاثیرگذاری نباید از جنبه غرض ورزی  و غیرعادلانه باشد.

احترام و رعایت شان و مقام قاضی: این عبارت به این معناست که وکیل خوب دادگستری نباید با تحقیر و چاپلوسی قاضی سعی کند کار خود را جلو ببرد. وکیل هر اندازه که در حوزه کاری و فعالیت خود تبحر داشته باشد و ماهر باشد، باز هم هرگز نباید به جهت اطلاعات و درجه علمی ای که دارد به قاضی فخر بفروشد، وکیل خوب باید کاملا متواضع بوده و احترام زیادی را جذب کند.

وکیل مجرب دادگستری می بایست از معلومات و اطلاعات کافی برخوردار باشد: یک وکیل مجرب باید آنقدر از دانش و معلومات کافی برخوردار باشد که بتواند در راستای انتخاب شکوائیه، نوع دادخواست و اقدامات قانونی کاملا موفق باشد. در انتخاب هر متخصص و کارشناسی در نظر گرفتن تخصص و مهارت وی در انجام وظیفه بسیار حائز اهمیت می باشد.

نکات قابل توجه پیش از مراجعه به وکیل

  •  قبل از انتخاب نهایی یک وکیل تخصصی، حتما در رابطه با میزان حق الوکاله و توانایی علمی و عملی او در دفاع از حقوق موکلین پرس و جو کنید تا با خیالی راحت پرونده ی خود را که به سرنوشت و زندگی شما وابسته است به او بسپارید.
  •  در خیلی از موارد ارائه تبلیغات بیش از حد در رابطه با برخی از وکلا به تنهایی دلیل مستحکمی برای انتخاب وکیل نمی باشد. در نتیجه انتخاب خود را تنها متکی بر تبلیغات قرار ندهید.
  •  برای انتخاب درست و صحیح وکیل بهتر است به کانون وکلای دادگستری مراجعه نمایید و سوابق وکیلی را که می خواهید انتخاب کنید به خوبی بررسی نمایید.
  •  جنسیت و سن اصلا ملاک مناسبی برای خوب یا بد بودن یک وکیل نمی باشد، انتخاب وکیل درست مانند انتخاب یک پزشک می ماند، همانگونه که این موارد را نمی توان ملاک انتخاب یک پزشک قرار داد، اصلا معیارهای مناسبی برای انتخاب وکیل نیز نمی باشند.

 

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظرات