logo

مقالات مفید خود را برای ما ارسال نموده و بک لینک معتبر و رایگان دریافت نمایید.

جهت ارسال مقالات خود به این صفحه مراجعه نمایید: ارسال مقالات

Iran Top One
 

عدم تحمل پروتئین شیر در نوزادان

عدم تحمل پروتئین شیر در نوزادان

عدم تحمل پروتئین شیر (یا آلرژی شیر) وضعیتی است که در آن بدن کودکان به خصوص نوزادان به پروتئین موجود در شیر حساسیت دارد. در این نوزادان، پس از نوشیدن شیر اغلب علائمی مانند اسهال ، اجابت مزاج مکرر و خون در مدفوع مشاهده می‌شود. خون موجود در مدفوع ممکن است با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشد اما در هر صورت می‌تواند موجب کم خونی یا کاهش سلول‌های قرمز خون کودک شود. توجه داشته باشید این وضعیت با عدم تحمل قند شیر که به عدم تحمل لاکتوز شهرت دارد کاملا متفاوت است.

کودکانی که دچار عدم تحمل پروتئین شیر یا آلرژی شیر هستند، تقریباً همیشه می‌توانند شیر مادر را بدون مشکل گوارش کنند اما برخی از کودکان به لبنیات موجود در رژیم غذایی مادر حساس هستند. در صورتی که چنین مشکلی وجود دارد، مادر باید از مصرف لبنیات در دوران شیردهی اجتناب نماید.

علائم عدم تحمل پروتئین شیر در نوزادان

معمولاً شل بودن مدفوع و دفعات زیاد اجابت مزاج که ممکن است حاوی خون نیز باشد، از علائم متداول عدم تحمل پروتئین شیر در نوزادان محسوب می‌شود.  کودکانی که دچار این مشکل هستند پس از شیر خوردن بهانه گیر می‌شوند.

آیا آزمایشی برای تشخیص عدم تحمل پروتئین شیر وجود دارد؟

نه دقیقاً. متخصص اطفال میزان خون بدن کودک را اندازه‌گیری می‌کند و مدفوع او را برای بررسی وجود خون آزمایش می‌نماید اما هیچ آزمایشی نمی‌تواند تشخیص قطعی به دنبال داشته باشد.

برای تشخیص این وضعیت، دریافت سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی لازم است. احتمالاً پزشک از والدین سؤال می‌کند آیا شیر خشک یا شیر گاو به کودک می‌دهید یا خیر. همچنین سؤالاتی در مورد نحوه کار کردن شکم کودک پرسیده می‌شود. توجه داشته باشید همیشه خون در مدفوع این کودکان وجود ندارد.

اگر کودک از شیر مادر تغذیه می‌کند و مشخص نیست دچار عدم تحمل پروتئین شیر است یا خیر، می‌توان مصرف لبنیات را مدتی از رژیم غذایی مادر حذف کرد و تأثیر آن را بررسی نمود.

شیوع عدم تحمل پروتئین شیر در نوزادان

عدم تحمل پروتئین شیر اصلا وضعیت شایعی نیست، اما در کودکان زیر 3 سال بیشترین شیوع را دارد. در واقع 80% از کودکانی که دچار عدم تحمل پروتئین شیر هستند، هنگامی که بزرگ‌تر می‌شوند مشکلشان برطرف می‌گردد و می‌توانند بدون مشکل محصولات لبنی را مصرف نمایند.

دلایل عدم تحمل پروتئین شیر در نوزادان

پزشکان هنوز علت دقیق این وضعیت را نمی‌دانند، اما به نظر می‌رسد نوعی واکنش آلرژی​ در دستگاه گوارش عامل آن است. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد عدم تحمل پروتئین شیر ارثی است . همچنین شواهدی وجود ندارد که نشان دهد افزودن زودهنگام یا دیرهنگام شیر گاو به رژیم غذایی کودک می‌تواند بر بروز عدم تحمل پروتئین شیر تأثیر بگذارد.

بهترین راه درمان عدم تحمل پروتئین شیر در نوزادان

اگر کودک را از شیر خود تغذیه می‌کنید، بهترین کار این است که مصرف تمام محصولات لبنی را قطع کنید تا زمانی که کودک را از شیر بگیرید. در مورد کودکانی که از منبعی غیر از شیر مادر تغذیه می‌کنند، از دادن شیر گاو به آنها پرهیز کنید. پزشک اطفال به شما کمک می‌کند جایگزین‌های مناسبی برای شیر گاو پیدا کنید مانند شیر خشک بر پایه سویا. هنگامی که کودک بزرگ‌تر می‌شود، شیر سویا یا برنج می‌تواند جایگزین شیر گاو شود. به خاطر داشته باشید که این کودکان اشکال مختلف شیر  گاو را نمی‌توانند تحمل نمایند بنابراین به آنها بستنی، پنیر و خامه نیز ندهید.

توجه داشته باشید شما نمی‌توانید از بروز عدم تحمل پروتئین شیر پیشگیری کنید اما می‌توانید مانع بروز علائم ناراحت‌کننده و همچنین کمبود مواد مغذی ناشی از این وضعیت شوید. حتماً مقدار کافی مایعات به کودک بدهید .  هنگامی که کودک بزرگ‌تر شد ممکن است توصیه شود به تدریج محصولات لبنی به او بدهید.

درباره ی دکتر بهروز مقدادی

‫دکتر بهروز مقدادی متخصص نوزادان، کودکان و نوجوانان دارای بورد تخصصی کودکان و عضو انجمن کودکان ایران می باشند. ایشان در بخش های مختلف درمانی در‬ ‫بیمارستان های شهدای یافت آباد، ابن سینا و پیامبران منجمله بخش های مراقبت های ویژه نوزادان‫، کودکان و سوختگی‬‪‬‬ مشغول فعالیت هستند.

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظرات