logo

مقالات مفید خود را برای ما ارسال نموده و بک لینک معتبر و رایگان دریافت نمایید.

جهت ارسال مقالات خود به این صفحه مراجعه نمایید: ارسال مقالات

Iran Top One
 

گفتاردرمانی، کاردرمانی و روانشناسی چگونه می تواند به کودکان کمک نماید؟

گفتاردرمانی، کاردرمانی و روانشناسی چگونه می تواند به کودکان کمک نماید؟

گفتاردرمانی چیست؟

گفتاردرمانی یا آسیب شناسی گفتار و زبان رشته ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روش های تشخیص و درمان این اختلالات می پردازد. همچنین ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع نیز درحیطه ی تخصص متخصصان گفتاردرمانی می باشد.

زبان از دو بخش درکی و بیانی تشکیل شده است و گفتار از چهار قسمت می باشد که عبارتند از تولید، روانی، صوت و تشدید. گفتاردرمانگران به ارزیابی و درمان کودکانی می پردازند که درفراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند و نیز بزرگسالانی که به دلیلی توانایی گفتاری خود را از دست داده اند. متخصصین گفتاردرمانی درطول دوران تحصیل با آناتومی و فیزولوژی اندام گفتار و نیز مباحث زبانشناسی و روانشناسی آشنا می شوند. ارزیابی و مطالعات دقیق اختلالات گفتار و زبان با اختلالات ارتباطی و هچنین نوتوانی و بازتوانی از اختیارات متخصصین گفتاردرمانگر است. روند ارزیابی و تشخیص اختلالات گفتار و زبان در گفتاردرمانی مانند سایر بیماریها شامل معاینات و بررسی های ویژه می باشند. مرحله بعدی و پس از تشخیص ویژگی های اختلال درمان بیمار آغاز می شود. درمان اختلالات ارتباطی متکی به دارو درمانی و نظایر آن نبوده بیشتر جنبه آموزشی دارد و با تکیه برتوانمندی های بیمار و استفاده از رویکردهای حسی، حرکتی، ارتباطی، شناختی، فراشناختی و زبان شناختی فرد را به سمت غلبه بر ناتوانیهایش هدایت می کند.

یکی ازضروری ترین نیازهای روزمره انسان ارتباط داشتن با دیگران و انتقال خواسته ها، علایق، مشکلات و درونگریهای خود به آنهاست. گفتار را می توان نظامی قراردادی دانست که به منظور ارتباط بین انسان ها به کار می رود و از یک پشتوانه درکی وشناختی زبان برخوردار است. هرچند نوشته ها، اشارات، نشانه ها و حالات چهره و…همگی راههای مختلف انتقال اندیشه ها وخواسته های فرد می باشند ولی گفتار اصلی ترین وسیله ارتباطی انسان است.

امروزه پدران و مادران با کسب آگاهی های لازم توانسته اند با مشکل گفتاری کودک خود آشنا شده و به موقع راه های پیشگیری از آن را جستجو و اقدام به گفتاردرمانی نمایند. درگذشته علم گفتاردرمانی نقش کم رنگی در جامعه ایفا میکرد و به دلیل سطح اگاهی پایین خانواده ها اغلب کودکان با مشکلات گفتاری بدون درمان می ماندند و در دوران نوجوانی و بزرگسالی مشکلاتی در زندگی اجتماعی خود پیدا می کردند. گوشه گیری، از جمع گریزان بودن، تمسخر اطرافیان و همسالان موجب می شد آنان از پیشرفت های تحصیلی واجتماعی به دور باشند. امروزه متخصصان گفتاردرمانی توانسته اند این مشکل را به راحتی حل نموده و دغدغه و نگرانی را از خانواده ها دور سازند.

در چه مواردی مراجعه به گفتاردرمان الزامی است؟

  1.  تاخیر در شروع گفتار: شامل کودکانی که ازنظرپ  زشکی وذهنی هیچ مشکلی ندارند اما گفتار آن ها مانند سایر همسالان خود نیست.
  2.  اشکال در تلفظ اصوات گفتاری: شامل کودکان و یا بزرگسالانی است که دربیان صحیح یک حرف یا حروف مشکل دارند.
  3.  عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیرکلامی ازسوی کودک: این مشکل می تواند به دلایل مختلف ازجمله فقر محیط ارتباطی، مشکلات ذهنی، اختلالات طیف اوتیسم و… اتفاق بیفتد.
  4.  ناروایی در گفتار: شامل کودکان و بزرگسالان دارای لکنت و یا سرعت گفتار نامناسب
  5.  کم شنوایی یا ناشنوایی: این افراد ابتدا به متخصصین گوش و حلق و بینی و شنوایی شناس مراجعه می کنند وپس از دریافت وسایل کمک شنیداری برای آموزش گفتار و زبان باید حتما به متخصص گفتار درمان مراجعه کنند.
  6.  اشکال در درک کلام: این مشکل می توانند به دلایل مختلف از جمله مشکلات ذهنی، ضربه به مغز، اختلالات طیف اوتیسم و…اتفاق بیفتد.
  7.  اختلال در بلع: شامل کودکان وبزرگسالانی که درهریک ازمراحل بلع ازجمله مکیدن، جویدن و بلعیدن و همچنین کنترل آبریزش دهان دچار مشکل باشند (کودکان cp، سکته مغزی، ضربه مغزی، نوزادان نارس)
  8.  در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری
  9.  اختلالات یادگیری: کودکانی که درخواندن و نوشتن دچارمشکل هستند.
  10.  ازدست دادن گفتار و بلع به دلیل سکته مغزی و ضربه مغزی

در یک عبارت کوتاه می توان گفت هرگاه نحوه صحبت کردن گوینده بیش از محتوای سخن او توجه شنونده را به خود جلب کند وی مشکوک به اختلال گفتاری است.هرگونه اشکالی درنحوه گفتار ویا ناتوانی در درک گفته های دیکران می توانند موجب اختلال در روابط اجتماعی شخص مبتلا گردد.

 

نداشتن گفتار چه خساراتی به فرد وارد میکند؟

این مساله به نوبه خود موجب صدمات روحی و عاطفی و متزلزل شدن بهداشت روانی فرد و خانواده می شود. اگر این نارسایی ها مانند بسیاری از بیماریها مزمن تر گردد عواقب ناگوار بیشتری خواهد داشت. بنابراین ارائه هرچه سریعتر و بهتر خدمات گفتار درمانی برای اشخاص مبتلا ضروری است. دراین همکاری سایر متخصصین که بیماران میتلا به اختلالات گفتار و زبان به آنها مراجعه می کنند برای تشخیص به موقع و ارجاع مناسب حیاتی و ارزشمند است.

نکته مهم:

لازم به ذکر است که هرچه افراد مبتلا به اختلالات گفتاری سریعتر به گفتاردرمانی مراجعه کنند پیشرفت های بهتری را نشان داده و راحتتر درمان می شوند.

درباره ی توانبخشی نگاه نوین

مرکز توانبخشی نگاه نوین دارای ده سال سابقه ی خدمت به کودکان و بزرگسالان در زمینه ی توانبخشی، کاردرمانی،‌ گفتار درمانی و درمان انواع اختلالات رفتاری می باشد. ما در نگاه نوین از کار کردن با افرادی که نیازمند خدمات درمانی ما هستند لذت برده و تلاش می کنیم تا کلینیک ما محیطی آرام و بانشاط برای خانواده ها باشد تا آنها کلینیک را خانه ی دوم خود بدانند و در آنجا احساس راحتی داشته باشند.
متخصصین ما تمام تلاش خود را به کار می بندند تا با استفاده از دانش روز دنیا و با ارائه ی خدماتی عالی و با کیفیت باری را از دوش مراجعین خود بردارند.

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظرات